Početak Gradske vesti Crkva Vaznesenja Gospodnjeg u Gornjem Kovilju – Svedočanstvo vekova

Crkva Vaznesenja Gospodnjeg u Gornjem Kovilju – Svedočanstvo vekova

52
0

Crkva Vaznesenja Gospodnjeg u Gornjem Kovilju predstavlja jedan od najznačajnijih spomenika kulture u Vojvodini. Ova pravoslavna bogomolja, koja se nalazi u okviru Eparhije bačke Srpske pravoslavne crkve, građena je u periodu od 1824. do 1829. godine. Danas je ova crkva ne samo duhovni centar za stanovnike Kovilja, već i važan svedok istorijskih događaja koji su oblikovali ovaj kraj.

Prva pravoslavna crkva u Gornjem Kovilju izgrađena je još u 18. veku. Posvećena Letnjem Svetom Nikoli, ova crkva je bila osveštana 1738. godine od strane episkopa bačkog Visariona Pavlovića. Njena lokacija bila je samo nekoliko metara zapadno od današnjeg hrama. Sa rastom zajednice i potrebom za većim prostorom, počela je izgradnja nove crkve, koja je završena 1829. godine.

Crkva Vaznesenja Gospodnjeg građena je uz velike napore lokalnog stanovništva. Proizvodnja cigle započeta je još 1824. godine, a izgradnja je finansirana uz pomoć donacija i priloga. Troškovi izgradnje iznosili su 6.617 forinti i 69 krajcara, što je u to vreme bila značajna suma. Osveštanje crkve izvršio je episkop bački Gedeon Petrović 7. juna 1829. godine, kada je hram posvećen prazniku Vaznesenja Gospodnjeg.

privatna arhiva

Unutrašnjost crkve posebno je impresivna. Ikonostas, koji je izrađen u periodu od 1908. do 1910. godine, delo je sveštenomučenika Rafaila Momčilovića. Njegova umetnička vrednost i preciznost u izradi predstavljaju jedan od najvažnijih elemenata ovog hrama. Ikonostas prikazuje scene iz života Isusa Hrista, Bogorodice i svetaca, čineći ga ne samo religijskim, već i kulturnim blagom.

Crkva je svedok mnogih promena u istoriji Kovilja. Donji i Gornji Kovilj, dva odvojena naselja, spojila su se 1870. godine u jedinstveno mesto – Kovilj. Iako je modernizacija donela promene u strukturi sela, crkva Vaznesenja Gospodnjeg ostala je centralno mesto okupljanja za meštane, kao i simbol njihovog duhovnog i kulturnog identiteta.

Danas, ovaj hram predstavlja značajan turistički i kulturni lokalitet. Posetioci koji dolaze u Kovilj mogu uživati u lepoti crkvene arhitekture, ali i u mirnoj atmosferi koja okružuje ovaj sveti prostor. Crkva Vaznesenja Gospodnjeg nije samo građevina od istorijskog značaja, već i živi svedok trajanja pravoslavne vere i tradicije u Bačkoj.

Projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Novog Sada. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here