Slaveći velika imena srpske nauke, kroz umetnost i kulturu, Novi Sad je sinoć postao Evropska prestonica kulture. Više od 400 umetnika iz Srbije i Evrope, kroz Doček – jedinstvenu umetničku proslavu u Evropi, zajedno sa publikom dosegnuli su zenit, pokazavši kako se čuva i promoviše nasleđe onih koji su dostigli evropske i svetske okvire – Mileve Marić Ajnštajn, Milutina Milanković, Dragiše Brašovana i Ljubomira Micića.
Svečano otvaranje obeležila je nesvakidašnja proslava „Zeniteum :: 2022” u režiji Dragana Živadinova kada je u 20 sati i 22 minuta na scenu izašao popularni umetnički dvojac Synspecies, čiji audio-vizuelni performans Crevasse predstavio mit o stvaranju, a usledila je i zdravica domaćina Lazara Jovanova, koji je sa Novosađanima i mnogobrojnim gostima iz Evrope nazdravio sa rakijom preprečenicom.
Vrhunac svečanog otvaranja sinoć je bio oličen u dva lika – liku Milutina Milankovića kog je tumačio Boris Isaković i Mileve Marić Ajnštajn koju je odigrala Anita Mančić, uz 22 glumca, 22 pevača, baletske plesače, akrobate, solo trubače Lauru Vukobratović i Nenada Markovića, ali i čitav duvački orkestar. Muziku koja je doprinela čitavom audio-vizuelnom događaju, prilagođena takvoj vrsti spektakla, komponovala je Dragana Jovanović, a upotpunili su i di-džejevi Miloš Martinov Lag i Dejan Ilić. Upravo je predstava „Zeniteum :: 2022” multimedijalni događaj kojim je avangardni slovenački reditelj, Dragan Živadinov, na samo sebi svojstven način, definisao mesto Novog Sada na kulturnoj mapi Evrope.
U tom svečanom trenutku, iz svemira, Novi Sad su pozdravili astronauti sa međunarodne svemirske stanice, Anton Shkaplerov, Pyotr Dubrov i Matthias Maurer.
Novi Sad je Evropska prestonica kulture: www.youtube.com/watch?v=
Svečano je otvorena i velika nesvakidašnja izložba „Vreme i vaseljena” u holu Studija M, autora dr Dušana Jovovića i profesora dr Aleksandra Petrovića. Zamišljena kao putovanje od tame do svetlosti, od haosa do kosmosa, i uokvirena pričom o velikanu svetske nauke, Milutinu Milankoviću, izložba se bavi pojmom vremena kroz vekove, kao i međusobnim odnosom čoveka, vremena i nauke. Kao tematsku okosnicu postavke autori su iskoristili lik i delo proslavljenog naučnika koji se kao akademik i profesor Univerziteta ostvario u nizu naučnih disciplina. Izložba će za posetioce biti otvorena tokom čitave 2022. godine.
Gledaoci su putem malih ekrana, u direktnom prenosu na drugom programu RTS-a i prvom programu RTV-a, imali priliku da isprate Ceremoniju proglašenja Novog Sada kulturnom prestonicom, održanu u Srpskom narodnom pozorištu, na kojoj su se svim prisutnim zvanicama obratili Evropska komesarka za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Maria Gabriel putem video-linka, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, NJ.E. Ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre, ministarka kulture i informisanja i potpredsednica Vlade Srbije Maja Gojković i predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.
Nakon toga su širom Novog Sada održani koncerti na različitim, nesvakidašnjim lokacijama, uz strogu primenu epidemioloških mera.
Slava u kulturnim stanicama 14. i 15. januara
Nakon svečanog otvaranja Evropske prestonice kulture, proslava se nastavlja 14. i 15. januara u kulturnim stanicama. Programom koji nosi naziv „Slava” posetioci će se simbolično osvrnuti na tradicionalnu srpsku slavu, prvo kulturno dobro ubrojeno u registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Uneska. Kulturne stanice obeležiće staru tradiciju, ali na nov način – uz pesmu horova, muziku tamburaša i izložbu fotografija svetski priznatog grafičkog dizajnera, Pavela Surovog, čiju izložbu posetioci mogu pogledati do 5. februara.
Negujući izvorni oblik slave, priredba će započeti 14. januara u 19 časova, osveštavanjem žita, rezanjem kolača i molitvom. Ovaj čin prati program crkvenih horova koji, izvodeći tropare, ambijentu poklanjaju posebnu svečanu notu i duhovnu dimenziju. Svi prisutni iskusiće tradicionalnu trpezu, nakon čega sledi neizostavan muzički deo proslave. Osam tamburaških orkestara predstaviće bogato muzičko – tamburaško nasleđe svih naroda Vojvodine, interpretirajući narodne i starogradske pesme tipične za ovo podneblje. Pogram se nastavlja i 15. januara, a ulaz je slobodan.
Celokupan program, satnice, i detalje pro(slava) možete pogledati na sajtu kulturnih stanica. Partner projekta „Slava” je IDEA.
Novina je da od sada, preko Vajbera, svi zainteresovani za programe Evropske prestonice kulture, mogu da ih prate putem vajber zajednice Visit Novi Sad, kao i da preuzmu vajber stikere Evropske prestonice kulture.
Tokom čitave 2022. godine Novi Sad će se kao Evropska prestonica kulture predstaviti kroz više od 1500 kulturnih događaja, uz učešće oko 4000 lokalnih, nacionalnih i internacionalnih umetnika, a detaljan program možete pronaći na zvaničnom sajtu Novi Sad – Evropska prestonica kulture.
Naslovna fotografija: V. Veličković
Novi Sad, 14. januar 2022. godine