Pokrajinski sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Vojvodine Dragana Milošević i pokrajinski sekretar za privredu i turizam dr Nenad Ivanišević sa saradnicima, posetili su danas Srpsku pravoslavnu Bogosloviju Svetog Arsenija u Sremskim Karlovcima.
Smeštena u okviru nekadašnjeg zdanja Crkveno-narodnih fondova, Bogoslovija u Sremskim Kalovcima, Bogoslovija spada u najznačajnije i najvrednije građevine u starom jezgru ovog mesta, predstavljajući kulturno-istorijsku celinu i vrednu kulturnu i versku baštinu, okupljajući i danas oko 200 učenika koji u njoj pohađaju nastavu.
Rektor Bogoslovije protojerej-stavrofor mr Jovan Milanović je ovom prilikom predstavio adaptiranu spomen-sobu u Bogosloviji sa skamijama iz devetnaestog veka, i opremom čiju je obnovu finansirala Pokrajinska vlada, upriličio obilazak Bogoslovije, predstavivši nove projekte i koncepte unapređenja rada jedne od naznačajnijih obrazovnih ustanova kako u AP Vojvodini, tako i u Republici Srbiji.
Rektor Bogoslovije je istakao da je Bogosloviju i spomen-sobu sa riznicom posetilo više hiljada kako domaćih, tako i stranih turista, koji su se, pored ovog, sasvim novog sadržaja u Sremskim Karlovcima, upoznali prevashodno sa istorijom crkvene prosvete, trajanjem našeg naroda na ovim prostorima, a u kontekstu institucije koju predstavlja Karlovačka Bogoslovija.
Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam je putem javnog konkursa namenjenog nedobitnim organizacijama sa teritorije AP Vojvodine od značaja za razvoj turističkog potencijala, Bogosloviji dodelio četiri miliona dinara upravo za obnovu ove spomen-sobe, koja danas zavređuje pažnju mnogih posetilaca, učesnika i poštovaoca znamenja i kulturne i duhovne baštine.
,,Smatramo da Sremski Karlovci zaslužuju šampionski tim da se brine o njima, jer je sa ovog mesta sve krenulo, a ako to zaboravimo, vetrovi će nas oduvati. Ako posmatramo 2018. godinu i posetu od 500 ljudi, u odnosu na 2022. godinu u kojoj je Bogosloviju posetilo 20 hiljada ljudi, vidimo konkretan rezultat onoga gde danas stojimo. Nastavićemo da se brinemo o kulturnom nasleđu, o Sremskim Karlovcima, jer nema bolje ponude od onoga što postoji„, rekao je Ivanišević, dodavši da je u protekloj godini Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam usmerio preko 15 miliona dinara na teritoriji opštine Sremski Karlovci, kako u oblast privrede, tako i u oblast turizma i zapošljavanja.
Ivanišević je naglasio kako je neophodno ustanoviti institucionalno pamćenje, kako se ne bi uvek počinjalo iznova sa konceptima i značajnim projektima, poput ove spomen-sobe.
Adaptacija unutrašnjih prostorija i posebno ,,spomen sobe“ sa autentičnim skamijama i raritetnim predmetima iz devetnaestog veka, jeste detalj koji zasigurno svrstava Bogosloviju Sveti Arsenije Sremac u ponudu kulturnog i verskog turizma u Sremskim Karlovcima, sa posebnim fokusom na mlađe generacije zbog čega je i opremljena savremenom tehnološkom opremom.
Sam projekat i inicijativa za obnovom ovog zdanja i njenog nasleđa proistekla je iz potrebe da se i sama Bogoslovija postavi na turističku mapu i ponudu Sremskih Karlovaca, kao još jedan u nizu objekata od izuzetne važnosti za kulturu, obrazovanje, te kao istorijsko i, naposletku, turističko dobro našeg naroda i ovog podneblja, za što bolji prikaz sačuvanog materijala posetiocima.
,,Činjenični i statistički podaci koji govore da je ovu prostoriju obišao velik broj posetilaca i jeste cilj Pokrajinske vlade i oba sekretarijata. Ono što je važno jeste da je Sekretarijat na čijem sam čelu u protekle dve godine takođe pomogao našu Bogosloviju. Pre svega, vodili smo računa o internatu, kada smo 2020. godine pomogli rekonstrukciju krova, a trenutno su aktuelni radovi u atrijumu ovog objekta. Očekujemo početak radova u narednih desetak dana, a za ovu namenu smo do sada opredelili 54 miliona dinara„, rekla je pokrajinska sekretarka Dragana Milošević.
Miloševićeva je dodala da je važno istaći brigu koju Pokrajinska vlada vodi o svojim najstarijim duhovnim institucijama, pomenuvši i usvojen poseban Zakon o Sremskim Karlovcima za obnovu i revitalizaciju opštine koja je važna za čitavu Republiku Srbiju u duhovnom, obrazovnom i kulturnom smislu.
Karlovačka Bogoslovija poseduje i biblioteku koja je obogaćena novim informaciono-komunikacionim sadržajima, zarad bolje vizualizacije prostora, spisa, dokumenata, ali i fotografija, pri čemu je akcenat na očuvanju svih hartija od vrednosti u digitalnom formatu, koju su danas posetili članovi Pokrajinske vlade.
Karlovačka Bogoslovija obnovljena je 1964. godine kao odsek Bogoslovije Svetog Save u Beogradu da bi, potom, bila useljena u zdanje u kom se i danas nalazi. Odlukom Svetog arhijerejskog sabora, Bogoslovija je 1967. godine proglašena za samostalnu prosvetnu ustanovu pod nazivom koji i danas sa ponosom nosi.