Početak Gradske vesti Human metapneumovirus: Nema razloga za paniku, stručnjaci pozivaju na oprez

Human metapneumovirus: Nema razloga za paniku, stručnjaci pozivaju na oprez

16
0
Foto: Pixabay

U poslednje vreme društvene mreže preplavile su fotografije redova ispred zdravstvenih ustanova, na kojima su i deca i stariji sa zaštitnim maskama. Kao uzrok se navodi humani metapneumovirus (HMPV), ali stručnjaci tvrde da razloga za paniku nema.

Prema rečima dr Verice Jovanović iz Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, trenutna epidemiološka situacija u vezi sa respiratornim infekcijama u Srbiji ne odskače od uobičajenog. „Podaci iz Evropskog, Američkog i Kineskog centra za kontrolu bolesti, kao i našeg instituta, ne ukazuju na postojanje povećane opasnosti u vezi sa respiratornim infekcijama,“ izjavila je dr Jovanović za Dnevnik.

Humani metapneumovirus, otkriven 2001. godine, prisutan je više od dve decenije i najčešće pogađa decu uzrasta do četiri godine, stariju decu i starije osobe. Simptomi ovog virusa su uglavnom blagi i uključuju povišenu temperaturu, kašalj i curenje nosa, slične simptomima obične prehlade. „Simptomi se obično povlače u roku od sedam dana, a komplikacije su retke i slične onima koje izazivaju drugi respiratorni virusi poput adenovirusa i rinovirusa,“ dodala je Jovanović.

Grip i dalje u fokusu

Iako HMPV ne predstavlja ozbiljnu pretnju, veća pažnja se posvećuje gripu, čija je aktivnost trenutno umerenog intenziteta, ali u porastu, kako u Srbiji, tako i širom severne hemisfere. „Na teritoriji naše zemlje laboratorijski su potvrđeni svi tipovi virusa gripa, uključujući H1, koji je prvi registrovan,“ ističe dr Jovanović.

Starija populacija i osobe sa hroničnim bolestima najugroženije su grupe, pa stručnjaci apeluju na pravovremenu vakcinaciju. „Vakcinacija je ključna za sprečavanje komplikacija kod gripa, a interesovanje građana je zadovoljavajuće, iako uvek može biti veće,“ navodi Jovanović.

Pored vakcinacije, preporučuju se i osnovne mere zaštite, poput redovnog pranja ruku, izbegavanja fizičkog napora tokom bolesti i održavanja opšte higijene. Osobe sa simptomima respiratornih infekcija treba da ostanu kod kuće i izoluju se od ukućana kako bi se sprečilo širenje virusa.

„Trenutno nema razloga za zabrinutost, ali epidemiološku situaciju pažljivo pratimo i oslanjamo se na zvanične izvore,“ zaključila je dr Jovanović.

Izvori: RTS, Telegraf, Espreso

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here