Početak objektiv24 Ivana Anđić: Gledam dolazak novog bića na svet, učestvujem i to me...

Ivana Anđić: Gledam dolazak novog bića na svet, učestvujem i to me čini srećnom

1090
0

Dr Ivana Anđić o odluci da se bavi ginekologijom i akušerstvom, najčešćim pitanjima i nedoumicama svojih pacijentkinja, o pokretanju instagram profila i bloga, tabu temama koje su prisutne u njenoj profesiji, adrenalinu…

Ivana Anđić (1982), iz Novog Sada je lekar, specijalista ginekologije i akušerstva, trenutno na subspecijalističkim studijama iz oblasti perinatologije.

Medicinu je diplomirala 2008. godine po programu integrisanih studija medicine – master, te je na sopstvenu inicijativu diplomski ispit polagala pisanjem i odbranom rada na temu „Laparoskopska apendektomija u lečenju hronične upale crvuljka“, pod mentorstvom Prof. dr Dejana Ivanova.

Tokom novembra 2019. je na ličnu inicijativu i organizaciju boravila na UCLH u Londonu, gde je pod mentorstvom Prof. Dr P. Pandya-e radila na usavršavanju protokola, dijagnostičkih i terapijskih metoda iz perinatologije, visokorizičnih trudnoća i fetnih anomalija. Edukaciju nastavlja u februaru 2020. u Londonu, na kursu dr Freda Usakova iz oblasti dijagnostike, prognoze i protokola kod anomalija CNS fetusa.

Učestvovala je u projektu „Moja trudnoća“ – aplikacija za mobilni telefon, kao stručni konsultant i autor edukativnih tekstova na temu trudnoće, koji je podržan od strane pokrajinskog ministarstva za zdravlje.

Zaposlena je na Klinici za ginekologiju i akušerstvo, kao i u specijalističkoj ginekološko-akušerskoj ordinaciji ,,Dr Ilić – FEMMA HEALT“.

Dr Anđić vredno radi i na svom instagram profilu, fejsbuk stranici, kao i blogu, gde se za pomoć svakodnevno obraćaju pratioci s pitanjima i nedoumicama…

 

Šta je doprinelo Vašoj odluci da se bavite ginekologijom i akušerstvom? 

Moj odgovor će uvek biti isti, gledam dolazak novog bića na svet, pomažem u tome, sudelujem u iznošenju trudnoće, to me čini srećnom.

Na petoj godini studija, tokom jedne od vežbi iz ginekologije i akušerstva, po prvi put sam osetila treptanje u grudima i dragost, a potom sam i zaplakala. U pitanju je bilo moje prisustvovanje rađanju deteta. Ovo divno iskustvo je bilo ključni momenat u mojoj odluci da se bavim ginekologijom i akušerstvom. Naime, moja profesija je, bez obzira na to što podrazumeva lečenje, većim svojim delom zbir lepih trenutaka i ti trenuci su ključni u mojoj odluci da se bavim ginekologijom i akušerstvom, prvenstveno, akušerstvom i perinatologijom.

U kom momentu shvatate neophodnost pokretanja instagram profila, fejsbuk stranice, kao i ličnog bloga putem kojih odgovarate na pitanja i nedoumice pratilaca?

Što se tiče otvaranja mog instagram profila, fejsbuk stranice i ličnog bloga, ono je rezultovalo mojim iskustvom u radu sa pacijentkinjama koje su bile prilično neinformisane, ili neadekvatno informisane u domenu moje profesije. Kroz praksu sam dolazila u kontakt s pacijentkinjama koje su mi tokom pregleda postavljale pitanja, a, istovremeno, i odgovarale na ista, tvrdeći da su izvori njihovih informacija raznorazni forumi i nestručne stranice na internetu. Tada sam shvatila koliko smo, živeći brzo, postali okruženi instant informacijama i koliko postajemo žrtve istih. Iz tog razloga sam rešila da otvorim instagram profil, fejsbuk stranicu, kao i lični blog gde ću pisati na teme koje odgovaraju na najčešća pitanja i nedoumice kod žena, ali i muškaraca.

S obzirom na to da Vam se svakodnevno javljaju pratioci/pratiteljke instagram profila, možete li da nam otkrijete koja pitanja ih najčešće muče?

To su pitanja vezana za najzastupljenije probleme u populaciji, kao što su policistični jajnici, problemi s menstrualnim ciklusima, problemi s plodnim danima, sa zatrudnjivanjem, sa infekcijama… Ono što je, takođe, rasprostranjeno je HPV infekcija, tj. problemi i patološki nalazi papa briseva.

Koje teme vidite kao tabue našeg društva, a da su vezane za profesiju kojom se bavite? O čemu pacijentkinje najčešće biraju da ćute i kakva su Vaša iskustva u vezi s tim?

U našem društu je kontracepcija i dalje tabu tema, prvenstveno zbog neadekvatne prosvećenosti mlađe populacije, što je još jedan od razloga za pokretanje mog instagram profila, koji im obezbeđuje da na diskretan način, a ipak u direktnom kontaktu, dobiju informacije u vezi s kontracepcijom. Ovaj problem je posebno zastupljen kod, naglašavam, mlađih devojaka i momaka – u periodu puberteta i adolescencije, odnosno, u prvom periodu mladalaštva.

Osim toga, izuzetno ogroman tabu je postporođajni psihološki sindrom, postporođajna depresija, iliti psihoza. To je tema o kojoj gotovo ništa ne znaju ni žene ni muškarci. Žena se veoma teško upušta u razgovor na pomenutu temu sa svojim ginekologom, iako mislim da ovom problemu treba da pristupi bračni par zajedno u toku trudnoće, a posebno pred porođaj, jer je za prepoznavanje te problematike, hvatanje u koštac s njom i lečenje jako bitan partner porodilje.

Abortus je problem koji je rezultat loše informisanosti o kontracepciji. Ukoliko je neko neinformisan o kontracepciji, rezultiraće novim problemom –  neželjena trudnoća. Ova dva problema imaju uzročno-posledičnu vezu. Žene, dakle, često odbijaju da s nekim o tome govore, te donose odluku na brzinu, ne razmišljajući o posledicama koje taj abortus donosi, i u fizičkom i u psihičkom smislu. Ovako posmatrano, abortus bismo mogli da svrstamo u pomenutu vrstu problematike, ali opet, mislim da je to više posledica nego problem.

S druge strane, moram da kažem da je manji tabu postao problem sa sterilitetom. I dalje je veći problem muškog steriliteta, što je i veća tabu tema nego ženski sterilitet. Žene su spremnije za hvatanje u koštac s tim i spremnije su da se odluče za neku vrstu podpomognute oplodnje, dok je kod muškaraca to i dalje dosta veliki problem.

Otkrili ste da volite adrenalin, te tako i razne vidove sportskih aktivnosti, a osim toga, poznato je i da redovno trenirate. Kakvu ulogu sport igra u Vašem životu?

Sport u mom životu igra veliku ulogu, a isto to pokušavam da prenesem i na svoju decu. Sport je nešto što pokreće metabolizam čoveka, stvara dobru energiju, a eliminiše negativnu, podstiče izbacivanje toksina, kruženje materije kroz telo… Sportska aktivnos podstiče i lučenje endorfina koji su zaduženi za naše dobro raspoloženje.

Sportska aktivnost me potpuno opušta, a naročito sportovi koji zahtevaju pravilno disanje. Veoma je bitan i trener koji mi pomaže da ne skrenem s puta. Zahvaljujući treningu uvek imam dovoljno energije za rad. Uz to je bitna i izbalansirana ishrana, kao i unošenje dovoljno tečnosti u organizam.

Uz to sam, zaista, neko ko voli adrenalin. On pokreće srčani rad i energiju tela. Volim tu vrstu uzbuđenja. S druge strane i naš posao je pokretanje adrenalina u smislu isčekivanja da li će i kako će se sprovesti porođaj, zatim, u kojoj meri će žena da doživi porođaj kao lepo iskustvo. Moj posao je, dakle, sam po sebi jedna konstantna aktivacija adrenalina, pa, takođe, to volim da upražnjavam i u slobodno vreme kroz neke ekstremne sportske aktivnosti.

Dragana Klašnja

Novi Sad, 9. februar 2022. godine

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here