Filip Cvetković mladi naučnik, umetnik i student doktorskih studija. Otvorio je izložbu 1. marta 2023. godine u Domu kulture u Gračanici sa pošetkom u 19 časova. Priređivači izložbe dr Aleksandra Milovanović i doktorand Filip Cvetković priredili su izložbu Pedagoškog muzeja “Sretenjski Ustav”.
Filip je pokazao interesovanje za umetnost i kulturu od malih nogu, a karijeru je započeo radom u pozorištu.Tokom studiranja obavljao je poslove saradnika kancelarije za mlade GO Palilula u Nisu . Pored toga što je završio osnovne akademske studije na smeru opšte ekononomije, paralelno je završavao i akademiju na odseku za tehnološko umetničke studije. Svoje dalje školovanje nastavlja na master studijama Fakultetu za menadžment.
Svoj doprinos Filip daje i radom na mestu recenzenta u Nacionalnom telu za akreditaciju i obezbeđivanje kvaliteta u visokom obrazovanju Republike Srbije. Dobitnik je nagrade „Beogradski pobednik“ 2021. godine, za doprinos i razvoj kulture. Do sada je imao 11 izložbi sa savremenom tematikom, širom Srbije, ali i širom Balkana.
Kako je došlo do saradnje sa Pedagoškim muzejem?
Želeći da proširim svoja znanja i iskustva saradnju sam započeo sa ustanovom zaštite Pedagoški muzej, kroz stručnu praksu. Poznavajući rad muzeja i muzejsku građu u saradnji sa mentorkom dr Aleksandrom Milovanović došli smo na ideju da obradimo temu koja se tiče Državnosti i Ustava Kneževine Srbije iz 1835. godine. Značajnost Sretenjskog Ustava predstavlja važan istoriski momenat za nastanak države njenog suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Pored istoriske značajnosti 15. februar predstavlja i značajan praznik koji obeležavanje Srpska Pravoslavna Crkva – Sretenje Gospodnje.
Da li je vaš odlazak na Kosovo i Metotiju povezan sa političkom situacijom na Balkanu?
Trenutna politička situacija u Svetu pa i na Balkanu nije na zavidnom nivou. Plan i program ustanova kulture se planira dosta pre. Neke situacije se ne mogu predvideti u svakoj organizaciji postoje neki ne planirani događaju. Što se tiče izložbe u Domu Kulture Gračanica, nema apsolutno nikakvih dodirnih tačaka sa trenutnom političkom situacijom. Razvoj kulture ne sme da trpi, kultura je značajna za razvoj mladog naraštaja kao i za celokupno društvo. Istorijske činjenice se ne mogu menjati one se tiču nas i naše države kao i svih građana Republike Srbije. Republika Srbija treba da ostane na putu pravih vrednosti i da štiti interese svih građana kao suverenitet i teritorijalni integritet .
Šta je glavni cilj izložbe?
Cilj izložbe jeste da damo značaj Danu Državnosti Republike Srbije i stvaranja moderne Srpske države. Moja lična satisfakcija povodom obrade ove teme kao i moja lična sreća jeste da te istoriske činjenice približim mladima, na neki drugačiji i savremeniji način. Trudio sam se da izložbu prilagodim i približim mladima i da na kreativan način istoriske činjenice uobličim u celinu. Ovakva vrsta izložbe treba da obuhvati sve starosne strukture, tiče se svih nas, naših predaka koji su se borili za parče naše zemlje. U to ime imamo obavezu da čuvamo i održavamo ono sto nam je ostavljeno. Zemlja se čuva slogom, jedinstvom i ljubavlju.