Početak objektiv24 Kako do idealne jutarnje rutine

Kako do idealne jutarnje rutine

60
0

U korak sa tehnologijama, savremen čovek se adaptirao na užurbani način života, žrtvujući svoje slobodno vreme pa i zdravlje.

Na društvenim mrežama i profilima današnjih „influenserki“ često nailazimo na savršene jutarnje rutine, koje se sastoje iz bezbroj koraka, zdravih obroka i produktivnih navika. Ali da li to tako izgleda i iza kamera i jeste li nam sve to potrebno?

Ustajanje u 5 ujutru nije idealno za svakoga, tako da mi gradimo svoju rutinu u zavisnosti sa sopstvenim obavezama, potrebama i željama.

Ono o čemu treba voditi računa jesu 4 stavke, a to su telo, um, vreme i duša.

Telo

U zavisnosti od toga koliko vremena imamo ujutru, pre nego što se posvetimo svojim dnevnim obavezama, moramo uraditi nešto za telo. To može biti bilo kakav vid fizičke aktivnosti, bilo da je to istezanje, šetnja, lagani trening ili joga. Bitno je da telo pokrenemo posle 8 sati mirovanja.

Fizička aktivnost pokreće cirkulaciju, koja će našem mozgu dati signal da je dan počeo i da smo spremni za rad.

Um

Kada smo se fizički pripremili za ostatak dana, sledi psihičko pripremanje.

Mentalna higijena je postala nešto o čemu se retko kada razgovara, iako je jedna od najbitnijih stavki kod savremenog čoveka. To sa kakvom mantrom se budimo, ostavlja pečat na ceo dan pred nama, a možda i sledeći.

O svom mentalnom zdravlju se možemo brinuti na više načina. Meditacija je postala najpopularnija metoda savladavanja stresa, anksioznosti i održavanja mentalne higijene uopšte, ali ne odgovara svima. Zato u našu jutarnju rutinu, umesto meditacije, možemo implementirati jednostavno čitanje knjige, motivacionih govora, pozitivnih citata, kao i vođenje dnevnika, koje se možda pokazalo i kao najefektivniji metod.

Ne radi se o običnom dnevniku, koji smo pisali u srednjoj školi, koji je čuvao imena svih naših simpatija, to je mesto gde vodimo mozak „na ispašu“. Ne moramo voditi računa o rukopisu, gramatici ili smislenosti rečenice. Ključ je pisati sve što vam padne na pamet i izbaciti sve iz sistema. Makar to bilo i „Dosadno mi je“.

Vreme

Organizovanost nije vrlina koja nas sve krasi, ali i to možemo kontrolisati. Ključ je u tome što ovak korak ne započinjemo ujutru, već dan pre.

Kako ujutru ne bismo u žurbi razmišljali šta sve treba da obavimo u toku dana, uveče napravimo čuvenu To Do listu. Ona može biti najjednostavnija, tako da sadrži one najbitnije obaveze, ali može i svaki minut biti isplaniran, od toga šta spremamo za ručak do u koliko sati pijemo vodu. Redosled liste je na vama.

Duša

Stižemo i do najvažnijeg dela rutine, koji zahteva da pustimo mašti na volju.

Možete učiniti sve što vam pričinjava zadovoljstvo i hrani dušu. Neki hobi koji ste oduvek želeli da započnete, zalivanje biljaka koje gajite na terasi, razgovor sa partnerom pre odlaska na posao, pa čak i igranje ispred ogledala, može usmeriti vaš dan na pozitivan put, pun energije.

Ono što je najbitnije je to što ne morate oponašati tuđu rutinu, već je možete prilagoditi vađim potrebama, obavezama i željama, što i jeste ključ zadovoljnog i lagodnog življenja.

Autor: Snežana Banjac

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here