Sledeće knjige su naših 5 preporuka za lepše i sadržajnije praznike…
Rupi Kaur – zbirke poezije Med i mleko, Sunce i njegovi cvetovi i Telo kuća
Rupi Kaur je rođena u Indiji 1992. godine, a kao mala se preselila u Kanadu sa svojom porodicom. Kao dete imigranata, što zbog boje kože, što zbog ekonomskog statusa, u novom okruženju bivala je izložena neprijatnim situacijama, koje su poslužile kao inspiracija njenoj poeziji.
Njena poezija satkana je iz njenih ličnih iskustava i iskustava ljudi iz okruženja. Ona je osetila ljubav, gubitke, bol u različitim životnim epizodama i kao takva ide korak dalje u ljudsku dušu i piše o boli, fizičkoj i psihičkoj, predrasudama o ženama i stereotipima o njima, silovanju, i nasilju iz perspektive žene tamnije boje kože…
Ova kraljica introspekcije upotrebila je društvene mreže za afirmaciju svoje umetnosti, a nakon sticanja ogromne popularnosti širom sveta, objavila je pomenute tri zbirke. Za bilo koju od njih da se odlučite, nećete pogrešiti…
Milica Špadijer – zbirka poezije Šar-planina
Miličinu poeziju karakteriše izuzetna originalnost izraza, slobodna struktura i slikovito prikazivanje scena kroz naraciju. Njeni iskazi se ispredaju sami od sebe, sistemom asocijacija, što čini priču koju nam pesnikinja kazuje dinamičnom i dramatičnom. Uglavnom joj, kao oruđe, nisu potrebne metafore, jer je njen unutrašnji svet samo po sebi živopisan i rezultira neprikosnovenim talentom koji od interesantnih iskaza pravi veliku poeziju.
Lorenco Marone – roman Sitnice koje život znače
Lorenco Marone je uspeo da stvori jednostavne junake, i u toj jednostavnosti živopisne i autentične, ljude koji su veoma slični nama – istovremenom gubitnike i heroje svakodnevnice. Ovaj duhovit, povremeno crnohumorni roman postigao je veliki uspeh u Italiji, a trenutno se po ovoj knjizi snima i film.
Zovem se Čezare Anuncijata, imam sedamdeset sedam godina i protraćio sam sedamdeset dve godine i sto jedanaest dana. Potom sam shvatio da je došao trenutak da istinski uživam u stečenom poštovanju.
Čezare, glavni junak romana, je usamljeni starac, udovac u penziji, koji svoje “preostalo vreme” provodi uz alkohol i prostitutku Roksanu, otuđen od porodice i ciničan. Ne žali se na starost jer ona podrazumeva da je čovek oslobođen odgovornosti. Čezare nikada nije mnogo mario za druge. Svoju upokojenu ženu Katerinu nije voleo, a brak sa njom smatra greškom.
Čezareovo okruženje i osoba koja ga menja
Zveva ćerka, pravnik, ima probleme u braku. Zvevin brak sa Dijegom je za Čezara kopija njegove greške. Smatra da je donela mnogo pogrešnih odluka u životu. Odabrala je pogrešne studije, posao, pa i pogrešnog muža. U načinu na koji komuniciraju ćerka i otac odaje se velika otuđenost, ali i Čezarevo nastojanje da to promeni.
Njegov sin Dante je gej i nikada mu o tome nije govorio. On drži umetničku galeriju i oblači se kao „matora tetka“. Čezare je uvek bio više okrenut kćerki dok je njegova pokojna žena uglavnom brinula o Danteu, i verovatno zbog toga, „on je postao gej, a Zveva neurotična i sebična“
Eleonora mačkarka – nesvakidašnju komšinicu Eleonoru, usamljenu staricu, koja je od svog stana napravila sigurnu kuću za mačke. Iako mačke izgledaju prilično normalno, ona ipak nalazi razloge da ih odvuče kući: bolest, nesreća u saobraćaju itd… Iz njenog stana se neprestano širi smrad, za koji ona bez pogovora ima opravdanje – bratanica želi da ga proda. Iako je Eleonora „matora kao Biblija“ i „fali joj daska u glavi“, evidentno je da ipak uliva strahopoštovanje. Pritom ona postupa veoma taktično, jer željna ljubavi, ne želi da otera bratanicu od sebe.
Mario, starac i njegov komšija, koji godinama nije izašao iz stana. On je matori gnjavator koga unuci zavitlavaju I koji ponavlja stalno jedno te isto. Za Čezara je on nešto između terapeuta I sveštenika.
Ema prelepa, mlada komšinica na čijem se licu često viđaju modrice. Pogođen njenom nesrećom, Čezare shvata da je potrebno izmeniti život iz korena.Tako ovaj sebični namćor u sutonu života počinje da otkriva sitnice koje život znače.
Irving Stoun – roman Žudnja za životom
U ovoj biografiji čuvenog slikara Vinsenta Van Goga spoznaje se kako, zapravo, izgleda najčvršća od svih spona koja veže čoveka za život. Usled toliko čudnih okolnosti, nemaštine, bolesti i patnje, ovaj umetnik se svojom nepresušnom strašću prema životu i slikarstvu uzdigao iznad ovozemaljskog i vinuo u neprolaznost. Ova knjiga će vas naučiti mnogo o umetnosti. Upoznaće vas s velikim piscima, slikarima, kao i sa ondašnjim magičnim Parizom, Arlom i drugim geografskim prostorima…
Elfride Jelinek – roman Ljubavnice
Ova austrijska nobelovka odlično zna zašto je stvari postavila baš tako. Njoj nisu potrebna velika početna slova, pravopis, niti biranje reči. Stvari naziva pravim imenom, bez ustručavanja. Oštrog je uma i jezika. Psovka u njenom romanu nije vulgarnost, već neophodnost da se nadene ime proživljenom. Ovo je sjajan roman koji bih predstavila citatom: „ako neko ima sudbinu, onda je to muškarac. ako neko dobije sudbinu, onda je to žena“… Ovo je roman koji, definitivno, treba da pročita svaka žena…
Uživajte!
Tekst: Dragana Klašnja
Novi Sad, 6. januar 2022. godine