,,Podsticajnim merama namenjenih sektoru privrede, preduzetništva, turizma, regionalno privrednih manifestacija i oblasti zapošljavanja, Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam sistemski, već dugi niz godina, utiče na unapređenje konkurentnosti privrede i njenih grana na teritoriji Vojvodine, na jačanje turističkih kapaciteta i infrastrukture, što je rezultiralo značajnim povećanjem broja noćenja, broja smeštajnih jedinica, te zapošljavanjem i dodatnim radnim angažmanom velikog broja ljudi. Vidljivost, dostupnost, konstantnost i pristupačnost odlikuju našu administraciju, a naši napori da ulažemo u verski, kulturološki, multikulturalni, multietnički i multikonfesionalni, ruralni, te biciklo turizam, kao i u sve strateške mikrodestinacije u Vojvodini, umnogome menjaju sveobuhvatnu sliku Vojvodine kao privredno – turističke regije, što je čini veoma atraktivnom ,,Evropom u malom“.
Povećanjem budžeta Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam u 2021. kao i u 2022. godini, otvoreno je više mogućnosti za unapređenje mera podrške ka privredi
Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam je zahvaljujući povećanju budžeta opredelio značajna sredstva namenjena sufinansiranju projekata u oblasti privrede, turizma i zapošljavanja, i to za razvoj preduzetništva, mikro, malih i srednjih preduzeća, koji su prevashodno poluga razvoja pojedinaca i zajednice. Fokus Sekretarijata za privredu je svakako čitave godine bio na mikro, malim, ali i na srednjim preduzećima, a analizom sektora MSP i preduzetnika zaključili smo da je ovaj segment ukupne privrede sve značajniji u svom učešću u privrednoj strukturi, kao i da kontinuirano uvećava svoj uticaj na formiranje bruto dodate vrednosti i ostvarenog prometa i, što je veoma bitno, izrazito je izvozno orjentisan.
Merama podrške u pomenutim resorima i u 2022. godini, Sekretarijat je subvenconisao troškove nabavke mašina, opreme, softvera, nematerijalne imovine, repromaterijala, uz unapređenje poslovne delatnosti i konkurentnosti na tržištu, uključujući podršku inovacionim proizvodima i procesima, uvođenju digitalizacije u poslovne procese, podršku starim i umetničkim zanatima i ženskom preduzetništvu, što je i u prethodnom periodu dalo vidljive rezultate u konkurentnosti privrednih subjekata, ali i u okviru ukupnog razvoja privrede i preduzetništva. Usmerena su značajna sredstva u pomenutim oblastima u vidu subvencija, ali i refundacija.
Sa druge strane, Sekretarijat je nastojao da razvija domaće destinacije, kao i ostale relevantne institucije i organizacije, tako da je turizam ipak prihodovao od domaćih turista, unutrašnjim migracionim turizmom. Dodatno smo podržali sektor turizma, subvencionisanjem troškova nabavke mašina, opreme, ali i unapređenja i izgradnje turističke suprastrukture, kao i posebno organizaciju manifestacija na teritoriji AP Vojvodine.
U pogledu zapošljavanja u sektoru turizma, kao i u sektoru privrede i preduzetništva, Pokrajinski sekretarijat pokušava da na tu pojavu utiče postavljanjem posebnih uslova u konkurse za, tako što je uslov za učešće na konkursima nemogućnost otpuštanja radnika na neodređeno vreme u periodu od šest meseci, kako bismo sačuvali što više radnih mesta.
Podstiče se i veoma važan sektor u Vojvodini – sektor elektronskih komunikacija, što je značajno s obzirom da Vojvodina prednjači u pogledu IT industrije.
Konkurs namenjen lokalnim samoupravama za podsticanje razvoja elektronskih komunikacija i informacionog društva u lokalnim samoupravama na teritoriji AP Vojvodine, čiji je stepen razvijenosti u rasponu 60 do 80 odsto i manje od 60 odsto republičkog proseka, a u skladu sa Uredbom o utvrđivanju jedinstvene liste razvijenosti regiona i jedinica lokalne samouprave, zaokružuje celinu finansijskih podsticaja, pomoći i podršci preduzetnicima i turističkoj privredi, kao i smanjenju stope nezaposlenosti u Vojvodini. Sredstva Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge RATEL, u ukupnom iznosu od 6,2 miliona dinara, dodeljena su opštinama Srbobran, Odžaci, Čoka, Irig, Nova Crnja i Šid, za podsticanje razvoja telekomunikacija u onim opštinama čiji je stepen razvijenosti u rasponu od 60 do 80 odsto i manje od 60 odsto republičkog proseka, a u skladu sa Uredbom o utvrđivanju jedinstvene liste razvijenosti regiona i jedinica lokalne samouprave.
Ovo je jedan od konkursa koji direktno utiče na podizanje nivoa života naših građanki i građana. Na čemu insistiramo jeste dostupnost interneta, kako bi što veći broj građana imao besplatan internet na lokalu. Druga svrha je da deca koja idu u školu budu sigurna kao i njihovi roditelji. Ovaj koncept nastavljamo i u sledećoj godini. Nadamo se da ćemo kroz novi budžet, a u saradnji sa Vladom Republike Srbije i resornim ministarstvima nastaviti da zajedno podižemo životni standard u svim oblastima, i ljudi koji se bave privredom, turizmom, i u oblasti zapošljavanja i, naravno, u oblasti telekomunikacija.
Važan znak i simbol novog koncepta poslovanja Sekretarijata jeste i ponovno uspostavljanje oznake kvaliteta proizvoda ,,Najbolje iz Vojvodine“ i njegovo proširenje na sektor usluga u turizmu i ugostiteljstvu, kao i na manifestacije
Važno je istaći da je na inicijativu Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam, uz podršku Pokrajinske vlade, ponovo uspostavljena oznaka kvaliteta, koja nosi već prepoznatljiv naziv „Najbolje iz Vojvodine“ i koja govori o kvalitetu proizvoda, te gde je i kako nastao, i time na najbolji način promoviše određeno područje. Do sada su taj znak nosili uglavnom prehrambeni, industrijski i zanatski proizvodi, dok je novim konceptom ova oznaka proširena na turističke usluge i destinacije. Znak se upotrebljava za obeležavanje prirodnih, poljoprivrednih, zanatskih, industrijskih i proizvoda domaće radinosti, a činjenica da je dodeljen određenom proizvodu ili za kvalitet usluge u turizmu, potvrđuje da je on ušao u porodicu najkvalitetnijih proizvoda i usluga, a uz veoma stroge primene kontrole kvaliteta. Ipak, mnogo više bi trebalo učiniti na polju veće upotrebne i praktične vrednosti proizvoda koji ovaj znak nosi, dok samo proširenje delokruga na usluge u sektoru turizma, verujem da će podstaći turističke delatnike da kvalitet svojih usluga podignu na viši nivo, koji će zadovoljavati propisane kriterijume.
Ovim projektom se još od 2004. godine kada je znak ustanovljen, prepoznaje i nagrađuje najbolji proizvod, usluga i poslovanje, a svi nagrađeni proizvodi zadovoljavaju evropske norme kvaliteta proizvoda – poseduju sertifikat HACCP i standard ISO. Ovim projektom ćemo zasigurno pomeriti granicu ustanovljenja kvaliteta proizvoda, fokusirajući se na domaću privredu i proizvodnju, kao i na uslužnu delatnost vojvođanskih privrednika.
Pravna lica, preduzetnici, fizička lica ili drugi proizvođači ili pružaoci usluga, organizatori programa i manifestacija sa sedištem na teritoriji AP Vojvodine, imaju priliku da ovom prestižnom oznakom krunišu svoj rad i poslovanje. U 2021. godini, ova oznaka je dodeljena za 18 korisnika koji imaju pravo na oznaku u naredne tri godine uz sistemsku kontrolu ispunjenja svih navedenih uslova.
Ove godine, na Paviljonu Pokrajinskog sekretarijata u okviru 53. Međunarodnog sajma turizma na Novosadskom sajmu, uručeni su sertifikati novim nosiocima oznake.
Upravo i zbog pomenutog projekta, a i negovanja tradicije i nasleđa, Sekretarijat posebnu pažnju posvećuje starim i umetničkim zanatima.
Konkurs za umetničke i stare koji je od izuzetne važnosti za očuvanje istorije, tradicije i kulturoloških osobenosti u Vojvodini, a kroz zanatstvo, jeste još jedan vid pomoći preduzetnicima, mikro i malim pravnim licima, a sama sredstva su namenjena za nabavku opreme ili repromaterijala. Cilj opredeljenja sredstava za ovu namenu jeste povećanje konkurentnosti, a time i unapređenje oblasti preduzetništva i privredne klime u Vojvodini. Tradicionalni zanat označava veštinu, naročito ručnog rada, profesiju koja podrazumeva celokupan proces izrade unikatnih proizvoda i pružanja usluga, kao i upotrebu prirodnih materijala u procesu proizvodnje, uz korišćenje pretežno jednostavnih alata.
Međutim, pored nadaleko poznatih manifestacija, kojih u Vojvodini ima preko 1.800 na godišnjem nivou, i stari zanati, kao i ručni radovi i umetnine su još jedan generator i zamajac turizmu, privlačeći velik broj domaćih i stranih turista koji na određenom lokalitetu žele da potroše ,,dinar više“ za vreme trajanja manifestacije.
Na koji način Sekretarijat podržava jedan od svojih resora – zapošljavanje i smanjenje stope nezaposlenosti?
Pokrajinskom skupštinskom odlukom o budžetu AP Vojvodine za 2022. godinu za realizaciju mera aktivne politike zapošljavanja, a u skladu sa Pokrajinskim akcionim planom zapošljavanja za 2022. godinu, Sekretarijat je u novom ciklusu javnih konkursa uoblasti zapošljavanja opredelio sredstva u ukupnom iznosu od 50 miliona dinara što kao rezultat ima 180 zaposlenih i radno angažovanih lica na teritoriji AP Vojvodine.
Sekretarijat je sa Nacionalnom službom za zapošljavanje usaglasio pozive, odnosno sa Nacionalnom strategijom za zapošljavanje koju je usvojila Vlada Republike Srbije. Cilj nam je da nezaposlenost bude na evropskom, a nadamo se i ispod evropskog proseka. Težište jeste na novom zapošljavanju i samozapošljavanju, te na razvijanju preduzetničkog duha, uz mogućnost na ovim konkursima da lica koja su zaposlena na određeno vreme, poslodavac konkurišući zaposli ta lica na neodređeno vreme.
Planovi i ključne oblasti u koje ćete usmeriti značajnija sredstva u narednoj 2023. godini
Budžet u narednoj godini je prevashodno opredeljen za velike infrastrukturne projekte Kada mene pitate o tome, koji se bavim turizmom, bez adekvatne infrastrukture to nije turizam, već ,,avanturizam“. Ne možemo očekivati ozbiljne goste da idu makadamskim putevima, i ne možemo očekivati da se neko vozi vozom od Beograda do Novog Sada i putuje šest sati. Sa druge strane, budžet je najvećim delom opredeljen za kapitalne projekte i smatram da je to važno. Sekretarijat ima konstantno povećanje budžeta u protekle tri godine, tako i sada je povećanje za preko 7 odsto u 2023. godini.
Odredili smo nekoliko prioriteta za narednu godinu. Prvi, najznačajniji prioritet jeste značajno povećanje, tačnije duplo više sredstava, za ulaganje u sektor turizma. Upitanju je unapređenje same infratsrukture uz novine, poput, finansiranja ugradnje punjača za električne automobile i druga vozila, što do sada nije bio slučaj. Aplikanti će moći da konkurišu za kupovinu solarnih panela zbog uštede energije, kao i toplotne pumpe
Drugi pripritet će biti značajno veća podrška ženskom i socijalnom preduzetništvu, dok je treći prioritet jeste ulaganje u prekvalifikaciju i dokvalifikaciju u sektoru usluga. Danas govorimo o nezaposlenosti manjoj od 9 odsto, koja će se smanjivati dolaskom investitora, ali u ovom smislu govorimo o jasnom nedostatku radne snage u određenim sektorima, a ponajviše u sektoru usluga u ugostiteljstvu, turizmu i u IT sektoru.
Takođe, ideja nam je da sa partnerima Sekretarijata pokrenemo ,,karavan“ posvećen blokčejn tehnologijama, koje imaju široku primenu na tržištu. Govorimo o potpunoj dogitalizaciji naše proizvodnje i proizvodnih procesa, kao i da vodimo računa o zaštiti životne sredine u tom procesu. Ideja jeste da što više idemo ka privredi, da im pojasnimo koliko je važno da se oni zajedno sa nama menjaju, jer bez te svakodnevne promene idemo nekoliko koraka unazad.
Trudićemo se da Sekretarijat i dalje bude servis malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima, kako bi na adekvatan način prilagodili svoju proizvodnju, kako bi mogli da izvezu na tržišta, a pogotovo na tržište Evropske unije, koje je nama najvažnije.
Autor Ivana Knežević
Fotografije Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam