Učenici Elektrotehničke škole „Mihajlo Pupin“ u Novom Sadu zajedno sa svojim profesorima uče kroz igru tako što recikliraju elektronske komponente i koriste ih da naprave igračke, ukrase i razne druge stvari.
Za svoje projekte koriste stare i pokvarene uređaje iz škole, ali materijal donose i iz svojih domaćinstava. U poslednje vreme pojedine lokalne firme im doniraju svoj elektronski otpad.
Od uređaja koji bi inače završili na otpadu, učenici EŠ „Mihajlo Pupin“ pravili su razne stvari, od lutkica do stalaka za držanje poruka. Izradili su i maketu obnovljivih izvora električne energije koju su ove godine na Svetskom danu energetske efikansosti poklonili Osnovnoj školi „Nikola Tesla“.
Jasna Skomrak, profesorica praktične nastave i lider projekta, objašnjava za 021 da je sa učenicima počela da radi kada je primetila koliko se gomila elektornski otpad.
„Pokušavam na taj način da, jednim udarcem, ubijem što više muva. To znači da pokrijem plan i program, da radimo rukom, da to bude nešto lepo, da to ima, ako je moguće, i upotrebnu vrednost i, ono što je podjednako važno, da to ima neko šire značenje, kao što je zaštita životne sredine“, kaže Skomrak i dodaje kako se to učenicima dopada jer imaju priliku da, uz učenje o komponentama, izraze kreativnost.
„Pre svega, učimo koliko su te komponente opasne po životnu sredinu, a svi smo svesni da se količina elektronskog otpada po eksponencijalnom zakonu povećava. Svi mi lako odbacujemo mobilne telefone i razne druge uređaje. Ljudi nažalost nisu svesni kojim sve opasnostima po ljudsko zdravlje na taj način doprinose“, objašnjava Skomrak.
Pored toga što đaci uče kako da rastavljaju i sastavljaju električne komponente, oni pokazuju inovativnost, druže se i prave stvari koje kasnije mogu da doniraju ili poklone dragim ljudima.
„To što pravimo, to uglavnom i poklanjamo. Koleginica koja je išla van zemlje povodom svog projekta nosila je kao poklon naše igračkice koje smo pravili i svi su bili odušavljeni. Poklanjanjem se razvija i empatija kod učenika“, objašnjava Skomrak.
Napominje da se kod učenika razvija i preduzetnički duh. „Baš zato što to predstavlja ručni rad, ja im predstavljam i tu mogućnost da jednog dana mogu to da prodaju i da razviju svoj biznis“, dodaje Skomrak.
Ove godine dobili su i projekat Evropske trening fondacije (European Training Foundation – ETF) iz Torina pod nazivom „Benefit for the people“.
ETF je snimila i kratak film o projektu Jasne Skomrak i njenih učenika. Film je prikazan u Torinu na godišnjoj konferenciji Evropske trening fondacije početkom novembra.
Autor: Dragana Prica Kovačević – dragana@021.rs