Početak Gradske vesti Obeležena godišnjica rođenja Svetozara Miletića

Obeležena godišnjica rođenja Svetozara Miletića

23
0

Povodom 199 godina od rođenja Svetozara Miletića, jednog od najznačajnijih srpskih političara i bivšeg gradonačelnika Novog Sada, na Uspenskom groblju održana je državna ceremonija polaganja venaca.

Venac je položio gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, uz prisustvo ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanje Starovića, predstavnika Ministarstva odbrane, Vojske Srbije, MUP-a, kao i predstavnika Skupštine i Vlade AP Vojvodine i Fondacije „Svetozar Miletić“. Pomen su služili sveštenici Eparhije Bačke, dok je državnu himnu izveo Miodrag Blizanac.

Gradonačelnik Đurić istakao je da je Miletić bio simbol borbe za nacionalnu slobodu i politička prava Srba u Austrougarskoj:
Bio je neustrašiv borac za srpski narod, zbog čega je često bio proganjan i zatvaran. Njegova vizija i hrabrost obavezjuju nas da čuvamo i nastavimo njegovo delo.

U okviru obeležavanja godišnjice, u Srpskom narodnom pozorištu održana je Svečana akademija, gde se prisutnima obratio premijer Miloš Vučević, a izveden je i prigodan kulturno-umetnički program.

Svetozar Miletić rođen je 22. februara 1826. u Mošorinu. Bio je pravnik, novinar, političar i jedan od najistaknutijih boraca za prava Srba u drugoj polovini 19. veka. Preminuo je 1901. godine u Vršcu, a sahranjen je u Novom Sadu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here