Početak Gradske vesti Otvorena međunarodna konferencija “Saveznici tokom katastrofa: TURSKO-SRPSKO iskustvo”

Otvorena međunarodna konferencija “Saveznici tokom katastrofa: TURSKO-SRPSKO iskustvo”

71
0

Konferencija “Saveznici tokom katastrofa: TURSKO-SRPSKO iskustvo” koju je priredila Organizacija za traganje i spasavanje (OTIS) iz Novog Sada, a u saradnji sa Turskom spasilačkom organizacijom – AKUT, svečano je otvorena u zgradi Rektorata Univerziteta u Novom Sadu.

Cilj ove konferencije je analiza reagovanja pomenutih spasilačkih organizacija tokom katastrofalnog zemljotresa koji je pogodio Tursku, a takođe ima za cilj jačanje bilateralnih i bratskih odnosa između dve organizacije kao i jačanje veze između naših naroda.

Konferencija traje od 10. do 12. maja, gde će se razmenjivati zajednička iskustva boravka u Turskoj za vreme zemljotresa ali i razgovarati o budućim zajedničkim palnovima i projektima.

Dragan Bjelić, predsednik Organizacije za traganje i spasavanje, sumirao je utiske tokom boravka u Turskoj i istakao koliko je ova poseta značajna za oba tima ali i da je bitno razgovarati na ove teme kako bi u budućnosti bili spremni da brzo i pravovremeno reaguju u slučaju vanrednih situacija ukoliko se one dese.

„Naš tim za spasavenje u Tursku se uputio tri dana nakon zemljotresa. Kahramanmaraš je u tom trenutku bio u potpunosti razoren zemljotresom. Radili smo na poslovima pretrage i spasavanje ljudksih života, ali takođe imali smo i medicinski tim koji je bio zadužen za pružanje prve pomoći svima kojima je to bilo neophodno“, rekao je Bjelić.

Konferenciji su prisustvovali državni sekretar Ministarstva odbrane gospodin Nemanja Starović, predstavnica Turske ambasade u Srbiji Pınar Şentürk.

Đorđe Herceg, prorektor Univerziteta u Novom Sadu (UNS), istakao je da je ponosan što su gosti iz Turske ugošćeni upravo u rektoratu UNS i da mu je zadovoljstvo što imamo tako hrabre ljude oko sebe.

„Nažalost svedoci smo toga da se u današnje vreme dešava dosta katastrofa. Veliko nam je zadovoljstvo da su naši studenti iz Srbije u okviru Organizacije za traganje i spasavanje učestvovali u pomoći Turskoj. Takođe nam je drago što smo učestvovali u razvijanju međunardne saradnje i dobrih međunarodnih odnosa sa prijateljima iz Turske“, naglasio je Herceg.

OTIS-ov tim je sa materijalno-tehničkom opremom boravio sedam dana u gradu Kahramanmaraš u Turskoj koji je razoren katastrofalnim zemljotresom.

Kao jedina volonterska organizacija sa ponosom su nosili zastavu Republike Srbije tokom svih spasilačkih i medicinskih misija koje smo imali u saradnji sa turskim i brazilskim timovima. Na terenu su proveli preko 90 časova neumorno radeći na zadacima pretrage i spasavanja ljudskih života u srušenim zgradama i objektima što pokazuje i sjajna saradnja sa AKUTO-m.

Četvoro članova Turske spasilačke organizacije AKUT, doputovalo je u Novi Sad, a Esra Ustunkaya, potpredsednica AKUT-a zahvalila se na gostoprimstvu i sjajnoj oraganizaciji konferencije.

„Želela bih da se zahvalim kolegama, koji su nas pozvali na ovaj sastanak i time potkrepili našu saradnju u razmenjivanju korisnih informacija i saveta vezanih za spasavanje ljudskih života u zemljotresima koji su pogodili Tursku, 6. februara ove godine. Ova saradnja će nam doneti uspehe u sledećim zajedničkim poduhvatima, spasavanja ljudskih života, kako u našoj zemlji tako i u ostatku sveta. Hvala još jednom što ste došli danas ovde kao i na gostoprimstvu“, naglasila je Utunkaya.

OTIS predstavlja volontersku, nevladinu, neprofitnu organizaciju koja obavlja delatnosti od interesa za Republiku Srbiju u smislu ostvarivanja ciljeva iz oblasti pretrage i spasavanja života, pružanja prve i medicinske pomoći u urbanim, nepristupačnim i drugim terenima, kao i obuke iz oblasti prve pomoći i spasavanja, tokom vanrednih situacija, elementarnih nepogoda i u mirnodopskim uslovima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here