Dom zdravlja „Novi Sad“ zajedno s Gradskom upravom za zdravstvo sprovodi značajan projekat pod nazivom „Ne za klađenje, već za zdravlje“. U okviru ovog inicijalnog poduhvata, psiholozi iz Savetovališta za mlade posetili su nekoliko obrazovnih institucija, uključujući Saobraćajnu školu „Pinki“, „E Gimnaziju“, Srednju baletsku školu, Tehničku školu „Mileva Marić Ajnštajn“ i Elektrotehničku školu „Mihajlo Pupin“.
Projekat je odgovor na savremene izazove društva, gde se, pored klasičnih oblika zavisnosti, posebna pažnja posvećuje novim vidovima problema, među kojima se ističe zavisnost od kockanja. Ova vrsta zavisnosti sve više se smatra poremećajem navika i impulsa, predstavljajući ozbiljan javnozdravstveni problem zbog negativnih posledica po pojedinca i okolinu.
Definisanje kockanja kao aktivnosti u kojoj se ulaže nešto vredno u događaj s rizikom i slučajnim ishodom ističe osnovne karakteristike ovog ponašanja. Kockanje može biti socijalno ili patološko, a poslednje ima dalekosežne implikacije na pojedinca i zajednicu. Zabrinjavajuće je što preko 95% osoba s problemom kockanja pati od jednog ili više pridruženih mentalnih poremećaja, a čak 2/3 njih suočava se s tri ili više takvih poremećaja, uključujući anksioznost i depresiju.
Mladi se često upuštaju u kockanje iz različitih razloga, uključujući zabavu, brzu zaradu, uticaj vršnjaka ili oponašanje starijih članova porodice. Važno je naglasiti da su istraživanja pokazala kako mozak adolescenata burnije reaguje na dobitak u poređenju s odraslima, dok istovremeno pokazuju manju osetljivost na gubitak. S obzirom na ove činjenice, stopa problema s kockanjem među adolescentima 2-4 puta je veća nego kod odraslih. Stoga je ključno sprovoditi kontinuirane mere prevencije patološkog kockanja kako bi se smanjile potencijalne negativne posledice među mladima.