Slovačka evangelička crkva u Novom Sadu predstavlja značajan verski i kulturni spomenik, svedočeći o prisustvu i doprinosu slovačke zajednice u ovom gradu. Smeštena na uglu Masarikove i ulice Jovana Subotića, crkva je izgrađena 1886. godine u barokno-klasicističkom stilu, pod pokroviteljstvom grofa Adolfa Rajzera.
Prvi pisani tragovi o Slovacima u Novom Sadu datiraju iz prvih decenija 18. veka, kada su se prve slovačke porodice doselile u tadašnji Petrovaradinski Šanac. Njihova potreba za verskim objektom rezultirala je izgradnjom crkve koja i danas stoji kao simbol njihove vere i kulture.
Projekat crkve i njena gradnja delo su Jozefa Coceka, školovanog graditelja iz poznate porodice Cocek, čiji je novosadski rodonačelnik bio preduzimač i graditelj Alojz Cocek. Jozef Cocek je crkvu izgradio koristeći klasicističke i barokne elemente, stvarajući jednobrodnu građevinu sa masivnim zvonikom iznad pročelja.
Tokom Drugog svetskog rata, crkva je pretrpela određena oštećenja, ali je uspela da zadrži svoj prvobitni izgled zahvaljujući naporima zajednice i restauratorskim radovima. Danas, orgulje i zvonik crkve smatraju se delima velike kulturno-istorijske vrednosti, privlačeći pažnju kako vernika, tako i ljubitelja istorije i arhitekture.
U produžetku crkve nalazi se zgrada Episkopije Slovačke evangeličke crkve a.v., koja dodatno naglašava značaj ovog kompleksa za slovačku zajednicu u Novom Sadu. Ovaj verski objekat ne služi samo kao mesto bogosluženja, već i kao centar okupljanja, kulturnih događaja i očuvanja identiteta slovačke manjine u Vojvodini.
Slovačka evangelička crkva u Novom Sadu predstavlja dragocen deo kulturne baštine grada, svedočeći o bogatoj istoriji i raznolikosti zajednica koje su doprinele njegovom razvoju. Njena arhitektura, istorija i duhovni značaj čine je nezaobilaznim mestom za sve koji žele da bolje razumeju prošlost i sadašnjost Novog Sada.
Projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Novog Sada. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.