Početak Uncategorized Šumske radionice – Opština Irig, Šatrinci, Fruška gora

Šumske radionice – Opština Irig, Šatrinci, Fruška gora

176
0

U organizaciji Irig moj grad u saradnji sa partnerima na projektu u okviru Interreg IPA CBC HU SRB programa – Prirodni selfnes, održane su radionice pod nazivom “Šumske radionice – Forest workshops”, u cilju promovisanja šumske medicine.

Radionice su relizovane sledećih datuma i sadržaja:

Radionica „Šumska terapijska šetnja po metodi ANFT“ – 27.03.2021.god.

Osnovni program šumskog velnesa je šumska terapijska šetnja. Ona je strukturisana po metodi ANFT i sastoji se od: uvoda, POP elementa, WIN elementa, ID elementa i čajne ceremonije. Efekat ove šetnje posebno je procenjivan u odnosu na mentalni velnes i pokazalo se da ima značajno korisno dejstvo na poboljšanje kvaliteta života kako depresivnih, tako i kod anksioznih osoba. Ujedno povećava kreativnost i bliskost sa drugim ljudima, samim sobom i okruženjem. Ovaj program se primenjuje uspešno širom sveta u projektima javnog zdravlja, zdravstvenog turizma. Zajedno sa jogom je jedina preventivna medicinska grana u kućama zdravlja osiguravajućih društava i kompanija. Takođe svoju upotrebu nalazi i u tim bildingu, kao i u rehabilitacionim programima, problemima maloletničke delikvencije.

Radionica “Shinrinyoku – kupanje u šumskom vazduhu” (japanska tradicija) – 09.04.2021.god.

Osnovni program ove radionice je prezentacija tradicionalnog japanskog zdravstveno-preventivnog programa kupanja u šumskom vazduhu. Ova drevna metoda primenjivana je u Japanu kroz vekove, a svoju renesansu doživljava počev od 1980. godine. Ona podrazumeva luksuz uranjanja u atmosferu šume i uživanja u njenoj blagodeti. Shinrin-yoku je jednostavna metoda u kojoj se čovek prepušta atmosferi šume. Ministarstvo zdravlja Japana je uložilo značajna sredstva za naučna istraživanja kojima je dokazano da je udisanje šumskog vazduha i njegovih aromatičnih molekula- fitoncida, višestruko korisno za kvalitet života, well being i zdravlje.

Radionica „Balkanski šumski hamam i ostale evropske varijante šumskog velnesa“ – 11.04.2021.god.

Za razliku od šuma Japana koje su mračne, evropske šume, posebno balkanske udružuju pozitivne efekte sunca i šumske atmosfere na kvalitet života učesnika, njihov well being i zdravlje. Balkanski šumski hamam karakterišu smeh, radost, igra, pesma, kao elementi šumskog pozorišta, ali i dokoličarenje, kao najluksuzniji turistički program (doing nothing, idleness, muse).

Radionica “Fitoterapija i hortikulturna terapija” 09.04.2021.god.

Fitoterapija kao komplementarna medicinska disciplina ima svoje mesto u šumskom velnesu. Pre svega, kroz programe šumske šetnje sa naturalistom uz prepoznavanje lekovitog bilja i učenja o njegovim zdravstvenim potencijalima. Biljke koristimo za čajnu ceremoniju, šumsku SPA trpezu, a aromatično bilje predstavlja elemenat biljnih bošči-pinda u pinda sveda masažnim velnes tehnikama. Proizvodi lekovitog bilja predstavljaju važan element ponude suvenira u šumskom velnesu. Hortikulturna terapija preko Micobacterium vaccae, srećne bakterije iz zemljišta, podstiče stvaranje endorfina (hormona sreće) kod učesnika i doprinosi poboljšanju kvaliteta života kao i grounding (hodanje bosim nogama po zemlji). Na radionici će se demonstrirati formiranje vrtića zdravlja.

Radionica „Art terapija u prirodi“ 21.03.2021.god.

Ova radionica ima za cilj da predstavi osnovne elemente art terapije kroz stvaranje instalacija iz prirode kojima se iskazuje zahvalnost majci zemlji i to kao kolektivna umetnost, mandale od prirodnog materijala (iz šume), body art kao i biblioterapija haiku poezijom.

Radionica „Corner shop suvenira iz šume“ 21.03.2021.god.

Ova radionica namenjena je za edukaciju žena preduzetnica i ostalih učesnika iz ranjivih populacija. Cilj je da se obogati turistička ponuda šumskog velnesa proizvodima od drveta, biljaka, šumskog voća, vune i ostalih prirodnih materijala. Značaj ove radionice je i povezivanje učesnika sa tradicijom i kulturom sa područja na kojem se izvode programi šumskog velnesa.

Radionica „Programi šumskog velnesa u senzornom vrtu“ 11.04.2021.god.

Senzorni vrt je važan element programa šumske medicine i šumskog velnesa, deluje na izoštravanje čula, doprinosi mindfulness-u, relaksaciji, podstiče kreativnost i koristi se u programima TIM buildinga I vrtića zdravlja. Posebno su zanimljivi japanski vrtovi, francuski I engleski tip senzornog vrta. Radionica je namenjena pedagozima, psiholozima, pejzažnim arhitektama, turizmolozima, ekolozima…

Radionica „Muzikoterapija“ 27.03.2021.god.

Radionica muzikoterapija i terapija zvukom namenjena je psiholozima, pedagozima, turističkim radnicima i zdravstvrnim radnicima. Sound skape je jedan od najvažnijih elemenata velnes programa u celini, a posebno programa šumskog velnesa. Raznovrsnost biodiverziteta (broj vrsta ptica i njihova pesma) upravo je srazmerna efektima koje šumski velnes ima na mentalno blagostanje. Pored zvukova prirode (žubor vode, šum vetra, cvrkut prica ili jednostavno tišina) u šumskom velnesu značajno mesto imaju i zvučne kupke koje proizvode posebno dizajnirane zvučne činije, gongovi i zvona kao i zvuci različitih instrumenata (harfa, frula, koshi, raindrop stick i druge udaraljke). Terapija pevanjem kroz aktivaciju grlene čakre takođe je važan elemenat programa šumskog velnesa.

Radionica „Čajna ceremonija“ 28.03.2021.god.

Ceremonija ispijanja čaja je neizostavni element programa šumskog velnesa koji povezuje fitoterapiju, aromaterapiju, meditaciju, gastro art, traciciju i kulturu naroda širom sveta, počev od kineske čajne ceremonije, preko japanske , južnoameričke do narodne medicine. Kombinacija lekovitog bilja u formi čaja je deo programa srpske srednjovekovne bolnice u Studenici. Ovaj program, pod nazivom “Bilje, molitve i zvuk zvona” predstavljamo kao reprezentativni program šumskog velnesa i zdravstvenog turizma u Srbiji. Postavka čajne ceremonije uključuje art terapiju, šumsku SPA trpezu i predstavlja izraz zahvalnosti prirodi i majci zemlji. U ANFT metodi čajna ceremonija predstavlja elemenat inkorporacije gde se povezujemo s prirodom i spolja i iznutra.

Radionica „Šumska SPA trpeza i harvesting“ 28.03.2021.god.

Šumska SPA trpeza je nerazdvojni elemenat šumskog velnesa i uključuje pripremanje hrane od sastojaka iz prirode (šume) što podrazumeva korišćenje organskih proizvoda i podrazumeva održivi razvoj. Prikazaćemo recepture na bazi gljiva, šumskih plodova, rogača, žira, sremuša, zove, bagrema, jestivog cveća, mikro-bilja i paprati… Upoznaćemo se sa pojmom forest to plate, šuma na trpezi kao i elementima šumskog vital bara.

Radionica „Tradicionalni I medicinski pravci u šumskom velnesu“ (Ayurveda, TKM I Narodna medicina) 10.04.2021.god.

Radionica se sastoji iz tri celine koje su usko povezane. Ayurveda – nauka o životu, prvi i najstariji medicinski sistem priznat od strane WHO. U šumskom velnesu koristimo sledeće programe: dnevna rutina, način ishrane, aromaterapija, masaže ( Pinda sweda, masaža i samo masaža). Vežbe zdravstvenog Qi gonga doprinose poboljšanju kvaliteta života i fizičkom i mentalnom blagostanju šumskog velnesa. Joga smeha spada u jednu od terapija disanjem. Posebno se primenjuje u šumskom velnesu kroz jednostavne vežbe kao što su: ajde da otvorimo srce, da napravimo cappuchino, da izmerimo metar smeha… Vežbe su namenjene učesnicima svih životnih doba uključujući i osobe sa hendikepom i onkološke pacijente.

Radionica „ Šumsko pozorište“ (Indija) 10.04.2021.god.

Šumsko pozorište je grana šumskog velnesa, nastala u Indiji, koja podrazumeva kombinovane tehnike terapije plesom i pokretom, terapije smehom, biblioterapije, muzikoterapije, art teapije, psihodrame, aromaterapije, filoterapije, body art….

Više o samim radionicama možete pronaći u Agendi koja se nalazi u prilogu ove objave. Prijavu na radionicu možete izvršiti putem maila irigmojgrad@live.com ili putem tel. 066/5433 999

 

O programu Interreg-IPA CBC Mađarska-Srbija

Interreg–IPA program prekogranične saradnje Mađarska-Srbija implementira se u okviru finansijskog perioda 2014-2020 Evropske unije, putem Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA). Po principu „zajedničkog sistema upravljanja“ zemalja učesnica – Mađarske i Srbije, program finansira i podržava projekte saradnje organizacija iz Programske oblasti – okruga Čongrad (Csongrád) i Bač-Kiškun (Bács-Kiskun) u Mađarskoj i okruga Zapadna Bačka, Severna Bačka, Južna Bačka, Severni Banat, Srednji Banat, Južni Banat i Srem u Srbiji. Program pomaže razvoj i stabilnost pograničnog regiona, unapređuje opšti kvalitet života u njemu, omogućava ekonomsku saradnju organizacija iz ove dve zemlje, neguje zajednički identitet, kulturno i istorijsko nasleđe pograničnog regiona i doprinosi njegovoj ekološkoj održivosti i sigurnosti.
Za više informacija, molimo posetite veb-sajt programa: www.interreg-ipa-husrb.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here