Svi poljočuvari na teritoriji grada Zrenjanina poslednjih nedelja dodatno su se aktivirali kako bi se izbegla katastrofa zbog paljenja žetvenih ostataka.
U Zrenjaninu ove godine duplo više požara nego prošle
Nekontrolisani požari tokom prošle nedelje stigli su do dve vikendice i plastenika, ali na sreću brzom reakcijom nadležnih izbegnuto je da požar stignu do grada. Prema rečima poljočuvara na njivama pale i poljoprvirednici ali i kradljivci.
„Problem je veliki i mi ne možemo da ga sankcionišemo. Počinioci, odnosno poljoprivrednici imaju traktor i za njega zakače gumu, upale je i bukvalno idu od njive do njive. Druga stvar koje su se dosetili, to je da pale plinske boce, i voze tako u autoprikolici, upale i kasnije dolaze da taj usev kradu“, rekao je Branislav Lazić, koordinator poljočuvara.
Od početka godine sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu zabeležilo je 175 požara na njivama, dok je prošle godine bilo svega 85.
Načelnik Sektora za vanredne situacije iz Zrenjanina, Goran Marjanović kaže da je po zakonu o zaštiti od požara za spaljivanje biljnih ostataka na otvorenom prostoru predviđena kazna za fizička lica deset hiljada dinara, a za pravna od tri stotine hiljada pa do milion dinara.
„Zato ovim putem apelujem na sve građane da nele vatru na otvorenom prostorujer ugrožavaju bezbednost ljudi i materijalnih dobara“.
Osim što je paljenje žetvenih ostataka zakonom zabranjena, ni poljoprivredni stručnjaci paljenje ne preporučuju zbog gubitka organskih materija i azota iz zemlje.
Naše ekipe proveravale su koliko je paljenje ostataka na njivama česta pojava i na teritoriji srednje Bačke i znaju li poljoprivrednici zbog čega je to opasno.