Od 2007. godine treća nedelja januara se na inicijativu i pod pokroviteljstvom Evropske asocijacije za borbu protiv raka grlića materice, obeležava kao Evropska nedelja prevencije raka grlića materice. Ove godine će se ona, petnaesti put zaredom u našoj zemlji, obeležiti u periodu od 18-24. januara 2021. godine.
Zgrada Pokrajinske vlade je osvetljena plavo-zelenom bojom u znak podrške borbe protiv te opake bolesti od koje u Srbiji svakog dana najmanje jedna žena umre, a četiri žene obole od raka grlića materice.
Slogan ovogodišnje kampanje je „Bolje sprečiti nego lečiti – redovnom kontrolom pobedićemo karcinom grlića materice“, a ima za cilj da žene svih životnih dobi podstakne da razmišljaju o značaju očuvanja svog reproduktivnog zdravlja, kao i da ih motiviše da u toku godine odvoje makar jedan dan za posetu svom lekaru i obave neki od dostupnih preventivnih pregleda kojima se mogu blagovremeno otkriti rane premaligne promene i sprečiti dalji razvoj bolesti i njen krajnji fatalni ishod.
„Prema podacima Instituta za javno zdravlje Vojvodine, rak grlića materice je na četvrtom mestu po učestalosti obolevanja u Vojvodini. Pokrajinska vlada je tim povodom Institutu za onkologiju Vojvodine obezbedila najsavremenije aplikatore za brahiterapiju, zahvaljujući kojima se skraćuje vreme zračenja, a moguće je tretirati i udaljenije delove tumora„ – napisao je na svom instagram nalogu predsednik Pokrajinske vlade Vojvodine Igor Mirović

Za gotovo sve slučajeve raka grlića materice odgovoran je Humani papiloma virus (HPV). Prirodni tok HPV infekcije i biološko ponašanje premalignih promena grlića materice omogućava da se prevencija karcinoma grlića materice ostvari na više nivoa – merama kojima se sprečava sama pojava ovog oboljenja, kao i onima koje omogućavaju rano otkrivanje premalignih promena, čime se veoma uspešno zaustavlja dalji razvoj bolesti i njen fatalni ishod.
I pored dokazanih mera prevencije rak grlića materice u našoj zemlji već dugi niz godina nastavlja da bude jedan od vodećih uzroka oboljevanja i umiranja u ženskoj populaciji.
Imajući u vidu da svake godine, oko 1.000 žena oboli i približno 500 izgubi život, ne iznenađuje podatak da se naša zemlja nalazi na neslavnom petom mestu u Evropi po oboljevanju i umiranju od ove bolesti koja se može sprečiti.

Redovni pregledi kod izabranog ginekologa, sprovođenje programa organizovanog skrininga i programa vakcinacije protiv HPV infekcije, imaju najveći značaj u prevenciji ove bolesti.
Kako se zaštitit i celokupan tekst na ovu temu možete pronaći na portalu Zdravlje.org.